Divadlo vědy

Po všechny tři festivalové dny se můžete těšit na rozmanitá představení Divadla vědy, probíhající v pavilonu A1.

V pátek začínáme v 9:00 a končíme posledním představením v 17:00, v sobotu a neděli pak začínáme v 10:00 a končíme opět v 17:00.

Páteční dopoledne je Divadlo vědy vyhrazeno především pro školy, které se mohou kvůli omezené kapacitě zaregistrovat na www.hvezdarna.cz.

Ale na ostatní představení si prostě jen přijďte chytit své místo a bavte se, těšímě se na vás v úžasném Divadle vědy!

PROGRAM DIVADLA pro vás připravujeme (pátek pro školy již je k dispozici na www.hvezdarna.cz). Vstup zdarma.

VIDA! si pro vás připravila sérii experimentů na dvě velmi rozdílná témata.

Co je to Blesk? Zajímalo vás někdy, jak vznikají blesky? Jak silné mohou být, jak cestují z mraků, a co víc, jak se před nimi chránit v každé situaci? Co jsou to kondenzátory nebo Faradayova klec?

Kde se vzal tlak? Co je to tlak a kde všude se s ním setkáváme? Prozkoumáme vliv tlaku na kapaliny i plyny a vyrobíme si vlastní rakety, gejzír, nebo také vzduchové dělo. A ještě mnohem víc můžete zažít na unikátní science show v rámci Festivalu vědy.

 

Proč nepozvat matematika na oslavu narozenin? Představte si krájení dortu na narozeninové oslavě. Na jednom kousku dortu je lentilka, na druhém marcipán a na třetím ovoce. Kdyby každý z hostů chtěl něco jiného, je situace jednoduchá. Jenže, co když by každý měl rád na svém kousku to stejné? A vy jako hostitel samozřejmě toužíte po tom, aby všichni hosté byli spokojeni! Pokud si na narozeninovou oslavu pozvete matematika, on vám pomůže férové dělení dortu vyřešit. Ale může se stát, že si na svůj kousek dortu řádně počkáte. Jak to? Tohle tajemství si odhalíme společně během našeho vystoupení - jeho ústředním motivem je dělení. Nebojte se, dělit se budeme především o poznatky, takže kalkulačky klidně nechte doma. Těší se na vás ústav matematiky a statistiky PřF MUNI.

Že je chemie a fyzika nuda? Ale kdeže, v Divadle vědy vám studenti/ky a vyučující SPŠCH Brno ukážou, že chemie a fyzika jsou nejen užitečné, ale i zábavné. Je snadnější plameny vodou uhasit nebo zapálit? A co když potřebujete změnit hlas a zpívat superbasem či supertenorem? A čím může být nebezpečný pomeranč? Teploty kolem -200 °C a co dokáží? A jak vznikají mraky? To vše a ještě mnohem více uvidíte na chemické show chemické průmyslovky.

Festival vědy je podporován Statutárním městem Brnem a Jihomoravským krajem.